Klinik Tıp Aile Hekimliği 2020 ISSN:1309-0461 CİLT12 SAYI 1

Klinik Tıp Aile Hekimliği 2020 1.Sayı

Değerli Meslektaşlarım,

Hekim olmanın sorumluluğunu, kutsallığını, insan sevgisini, özverisini ve gururunu paylaşarak başlamak istiyorum. Sadece hekimlik sıfatı değil, ülkemizin bu pandemide yakaladığı başarıda büyük emeği olan Aile Hekimliği camiasının bir ferdi olmanın ayrıcalığı hissetmek de bizi sevindiriyor.

Bizler topluma, hastaya en yakın branş olarak bir sokak ötede, ama bu günlerde daha çok bir telefon kadar yakın olduğumuz hastalarımıza canla başla hizmet vermeye devam ediyoruz. Ülkemizin her yerinde köyünde, ilçesinde, şehrinde birçok branş hekimlerinin olmadığı ücra yerlerde, hastalarımıza en fazla hizmet bu dönemde de Aile Hekimleri tarafından sunulmaktadır. Bu görevi seve seve yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Başvuran kişinin Corona Virüs hastası olup olmadığını bilemeden, bir yandan kişisel ve çevre hijyenini organize ederken, bir yandan hemşiresini, hastasını eğiten diğer yandan da hasta bakmaya devam eden hekimlerimiz gebeleri, bebekleri, aşıları ve rutin poliklinik hizmetlerini de ihmal etmemektedir.

Biz Aile Hekimleri pandemi mücadelesine sadece sahada değil hastanelerde de oldukça önemli destekler vermekteyiz. Türkiye’nin dört bir yanında, nerdeyse her Eğitim Araştırma Hastanesi ve Üniversite Hastanelerinde, Acil ya da Poliklinik triyajlarında, ön ve arka safta hatta servislerde Aile Hekimliği Asistanlarını, hocalarını görmek mümkün.

Ülkemizin ve tüm dünyanın çok sıkıntılı bir döneminden geçtiği şu günlerde toplumda herkese düşen görevler vardır ve olacaktır. Kimimiz beyin gücü ile, kimimiz el becerileri ile, hatta kimilerimiz ise duaları ile bu mücadeleye katkı sağlayacaktır.

Faydalı olması umuduyla ve diğer sayıda görüşmek dileğiyle..

Prof. Dr. Dilek TOPRAK